Karaisalı Varda Köprüsü & Alman Köprüsü
Karaisalı Varda Köprüsü & Alman Köprüsü

Varda Köprüsü & Alman Köprüsü

Varda Köprüsü yani diğer adıyla Alman Köprüsü, Adana ili Karaisalı ilçemizin Hacıkırı (Kıralan) köyü civarında bulunan yöre halkı tarafından Koca Köprü diyede anılan tarihi bir köprüdür. Demiryolu köprüsü olarak 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edilmiştir. Bu yüzden Alman köprüsü olarak yaygın bir biçimde bilinmektedir. Alman köprüsü Adana’ya karayolu üzerinden 64 km’dir. Demiryolu ile Adana İstasyonu’na olan mesafe ise 63 km’dir

1912 yılında hizmete açılan bu tarihi köprü Almanlar tarafından çelik kafes taş örme tekniği ile yapılmıştır. 6. Bölge sınırları içerisinde yer alan Varda Köprüsü İstanbul-Bağdat-Hicaz Demiryolu hattını tamamlamak amacıyla inşa edilmiştir.

Teknik Özellikler

Alman Köprüsü; kargir köprü türündedir. 4 ana ayak üzerinde kuruludur. 172 metre uzunluğundadır. Orta ayak yüksekliği 99 metredir. Köprünün ayakları çelik mesnet türünde olup dış kaplaması taş örme tekniği ile yapılmıştır.1907 yılında yapımına başlanan Alman köprüsü inşaatı 1912 yılında bitirilmiştir. Köprü ayaklarında bakımlarının yapılabilmesi için dört ayağın içerisinde ayrı ayarı bakım merdivenleri mevcuttur. Yapımı 5 yıl süren bu tarihi köprünün yapımı sırasında 21 işçi ve bir alman mühendis çeşitli nedenlerde ölmüştür.

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Varda_Köprüsü

Varda Köprüsüne Nasıl Ulaşırım

Ulaşım: Alman Köprüsü diğer adıyla Varda Köprüsü, Karaisalı ilçemize bağlı Hackırı Köyü‘ne çok yakındır. Karaisalı’nın batısında yer alan Kapıkaya Kanyonu‘nun 2km ilerisinde Bucak Köyü istikametinde Bolacalı ve Hackırı (Kıralan) köylerinin tabelaları takip edilerek Varda Köprüsü‘ne ulaşılabilir.

Alternatif olarak yine Karaisalı İlçemiz içerisinde Karapınar mevkisinden Yer Köprü istikametinde gidilerek daha kolay ulaşılabilir. Bu güzergah Hackırı Köyü üzerinden gidilen yoldan çok daha kısadır ve daha kullanışlı olması açısından daha çok kullanılmaktadır.

Check Also

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

Bu güzel ülkeyi kuran ve bu güzel günü bizlere armağan eden Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir